Güncel Bilgi Moda Sağlık Haber Yeri

Evlilik ve Eşler Arasındaki uyum

Evlilik ve Eşler Arasındaki  uyum evlilikve uyum evlilikte sevgi saygı evlilikte eşler arasındaki uyum eşler arasında evlilik sonrasında nelere dikkat etmek gerekir

Eşler arasında karşılıklı sevgi ve saygı: Karşılıklı sevgi ve saygıya dayanmayan evlilikler uzun ömürlü olamaz. Mutsuz çiftler mutlu çocuk yetiştiremezler. Çocuk sevmeyi ve sevilmeyi ancak aile-

de yaşayarak öğrenir. Birbirini sevmeyen eşler çocuklarını da sevmeyi bilemezler. Kocasını sevmeyen kimi kadınlar, bütün sevgilerini çocuklarına verirler. Gerçekte bu sevgi doğal olmayıp, çocuğun kişilik gelişimini engelleyen hastalıklı bir sevgidir.
Evliliğin mutluluk içinde yürüyeceğine inanmak: Kocası tarafından değer verildiğine ve sevildiğine inanan bir kadın kendisini mutlu hisseder, geleceğini güvende görür. Çocuk yapma konusunda istekli davranır, annelik sorumluluğunu üstlenmeye hazırdır. Aynı şekilde karısı tarafından sevildiğine inanan bir erkek de evine bağlanır, mutluluğuna gölge düşürecek davranışlardan uzak durur. Evliliği yürütmede başarılı olamayan bir kadın veya erkek kendisini mutsuz hisseder. Aklının bir köşesinde boşanıp bu sıkıntılı hayattan kurtulma hayali vardır. Çocuksuz evliliklerde boşanma daha kolay olacağı için çocuk yapmak istemez.
Annelik ve babalık sorumluluğunun bilincinde olmak: Bize gelen problemli çocuk vakalarını incelediğimizde çoğu zaman karşımıza çocuk eğitimi konusunda sorumluluklarını yerine getirmeyen bilgisiz anne baba modelleri çıkmaktadır. Bu anne babalar çocuk bakımı, beslenmesi ve eğitimi konularında kendi anne ve babalarından gördükleri gibi çocuk yetiştirmekte, onların yanlışlarını tekrarlamakta, yanlış yaptıklarını fark ettiklerinde iş işten geçmiş bulunmaktadır. Zira, çocuk bakımında ve eğitiminde yapılan yanlışları sonradan düzeltmek imkânsız denecek kadar zordur. Bunun çözümü “ana-baba okulu”dur.
Amerika’da ve Avrupa ülkelerinde ana baba okulları çok yaygındır. Yeni evliler ve evlenmeye niyetli gençler akşamlan ve hafta sonları boş vakitlerinde bu okullara devam etmekte; çocuk gelişimi, ailede rol paylaşımı, ev ekonomisi, karşı cinsin psikolojisi, eşlerin birbirine karşı görevleri gibi konularda bilgi sahibi olmakta, tartışmalara katılmaktadır. Bizde ancak büyük şehirlerde üniversitelerin ve özel okulların çabalarıyla ana baba okulları açılmakta, fakat bunların sayısı ihtiyaca cevap verecek durumda değildir.
Hamileliği sevinçle karşılamak: Kocası tarafından sevilen ve değer verilen bir kadın, hamile kaldığını öğrendiği gün kendisini mutlu hisseder. Kocasına bu sevinçli haberi nasıl vereceğini düşünür. En güzel elbisesini giyer, süslenir, kocasının sevdiği yemeklerden pişirir, sofrayı çiçeklerle süsler, onu kapıda karşılar, boynuna sarılır. Kocası bu değişikliği merak eder, sebebini sorar. Genç anne adayı tebessüm eder, yanakları kızarır, titrek bir sesle: “Müjde kocacığım baba oluyorsun!” der. Kocası sevinçten havalarda uçar.
Hamileliği sevinçle karşılamak, ana rahmindeki bebeğin ruh ve beden sağlığı açısından çok önemlidir. Gelişmiş araçlarla yapılan son araştırmalar, rahimdeki bebeğin annenin ruhsal durumundan etkilendiğini, onun sevincini ve acısını hissettiğini göstermektedir. Evliliğin geleceğini tehlikede gören, hamile kaldığını öğrendiği gün üzülen, bebek doğurmanın vücut estetiğini bozacağını, onu eve bağlayacağını ve hürriyetini kısıtlayacağını düşünen bir kadın, kendisini gergin ve mutsuz hissedecek, rahimdeki bebek de bundan olumsuz yönde etkilenecektir.
İyi beslenmek ve sağlığına dikkat etmek: Doğum öncesi (prenatal) dönemde bebek gelişim evrelerine göre üç isim alır: Zigot (döllenmiş yumurta), embriyo (1-10. haftalar arası) ve fetus (10. haf-

tadan doğuma kadar). Özellikle “fetus” evresinde bebeğin sağlıklı gelişmesi için annenin iyi beslenmesi, fiziksel ve ruhsal sağlığına dikkat etmesi gerekir.
Doğacak bebek için mutlu hayâller kurmak: Yakın zamanlara kadar embriyoloji uzmanları ana rahmindeki bebeğin gelişiminden bahsederken ruh sağlığından pek söz etmezlerdi. Gelişmiş elektronik araçlarla ve bilgisayarla yapılan son araştırmalar ana rahmindeki bebeğin annenin ruhsal durumunu algıladığını, sevincini ve üzüntüsünü hissettiğini göstermektedir. Hamile kadın, içinde bir canlı taşıdığı için kendisini mutlu hisseder, doğacak bebek için güzel hayaller kurarsa, beyin bunları yaşıyormuş gibi algılayacak ve salgı bezlerine annelik iç güdüsünü kuvvetlendiren hormonlar salgılaması için emir verecek, böylece anne kendisini daha mutlu ve daha güçlü hissedecek, geleceğe güvenle bakacaktır.

Evlilik ve Eşler Arasındaki uyum Hakkında Yapılan Yorumlar

Forumdan Kategoriler

Dondum Fan

iç giyim gece Canlı Rulet Oyna
Ma Seyret Tv canli mac izle bedava iddial bahis siteleri Rulet Canli Oyna