Güncel Bilgi Moda Sağlık Haber Yeri

Diş çürüğü

Diş Çürüğü Nedenleri Neden dişler Çürür  Diş Çürüğü Ağrısı
Diş
çürükleri Diş çürümelerinin en önemli nedeni şekerli yiyecekler, özellikle de öğün aralarında yenilen şekerli yiyeceklerdir. Ağızdaki bakteriler, şeker artıklarını parçalayarak asit oluşturur. Asit, dişleri mikroplara karşı koruyan mine tabakasını aşındırarak çürümelere yol açar. Çocuğun şekerli yiyecekleri mümkün olduğunca yemeklerde yemesi sağlanmalıdır. Öğün aralarında yenilen şekerli yiyecek ve içeceklerden sonra diş­ler fırçalanmalı, fırçalama imkânı olmayan durumlarda ise ağız suyla iyice çalkalanmalıdır.

Süt dişlerini nasıl olsa düşecek diyerek ihmal etmek doğ­ru değildir. Bu dişlerin erken kaybedilmesi veya çektirilmek zorunda kalınması, kalıcı dişlerin zamanından erken veya geç çıkmasına, çenede yer bulamamasına ve dişlerde çarpık bir görüntünün ortaya çıkmasına yol açabilir. Bu da uzun ve pahalı ortodontik tedaviler gerekir.

Soğuk bir şeyin hemen arkasından sıcak bir şey yemek iç­mek veya sıcak bir şeyin hemen arkasından soğuk bir şey ye­mek içmek dişler için zararlıdır. Dişlerle fındık, ceviz gibi sert şeyleri kırmak doğru değildir.

Diş çürüklerinden korunmak için şekerli yiyeceklerin tü­ketimi olabildiğince azaltılmalı, her yemek sonrası dişler 3 dakika fırçalanmalı, dişlerde kahverengi ve siyah lekeler gö­rülürse hemen diş hekimine başvurulmalı, yılda en az 1 defa diş hekimine giderek dişler kontrol ettirilmelidir.

Diş çürüğü Hakkında Yapılan Yorumlar

Forumdan Kategoriler

Dondum Fan

iç giyim gece pet taksi
Ma Seyret Tv canli mac izle bedava iddial bahis siteleri Rulet Canli Oyna