Güncel Bilgi Moda Sağlık Haber Yeri

Çocuklarda konuşma gecikmesi

Annelerin en değerli varlıkları çocuklarıdır.Çocuğun sağlıklı gelişimi annelere mutluluk verici birşeydir.Bazen bazı çocuklarda gelişme açısından sorunlarla karşılanabiliyorsunuz.Bu sorunlardan biri ise geç konuşamama gibi sorunlardır.

Çocuklarda konuşma gecikmesi her çocuk doğduğu anda itibaren konuşamaz.Bir çocuğun konuşması için konuşmak istediği dili kavramalı ve anlamalıdır.

Bu çocuğun konuşması için iki senesini kapasayabilir.Çocuk iki yaşından belli artık sözcükleri teker teker çıkartır ve de konuşmaya başlamış olur.Bir çocuk 3 yaşına girdiğinde konuşmaları artık biz yetişkinler tarafından anlaşılır bir duruma gelir.Fakat bu durum her çocukta aynı şekillerde olmayabilir.

Geç konuşma çoğunlukla sık görülen bir rahatsızlıktır.Okula henüz gitmemiş çocukların %10 orantıda bu problemlerle karşılaşmaktadır.Çocuğunuzda böylebir problemlerle karşı karşıyasanız bu konuya daha dikkatli ve özenli yaklaşmalısınız.Beklememelisiniz,çünkü beraberinde başka sorunlarada yol açabilir.Çocuğunuzun yaşıtları aynı problemi yaşıyorlar ise uzmana danışmanızı öneririz.

 

Uzmana nezaman gidilmelidir?

1)Çocuğunuz 3 yada 3.5 aylıkkken çevrenizdeki çeşitli seslere tepki vermiyor yada 5 yada 6 aylıkken sesler çıkarmıyor

2)1yaşını doldurduğu zaman ismi ile seslendiğinizde dönüp bakmıyorsa

3)3 yaşlarında nerde sorusunu yanıtlamıyorsa

4)4 yaşına girdiğinde iyelik eklerini yada nesneleri işlevlerine ilişkin sorduğunuz sorulara yanıt veremiyorsa
5)tam yaşını doldurduğunda yani 5 yaşını sorduğunuz sorulara cevap veremiyorsa mutlaka ama mutlaka uzmana gitmenizi tavsiye ederiz.

cocuklarda-konusma-gecikmesi 3

Çocuklarda konuşma gecikmesi Hakkında Yapılan Yorumlar

Forumdan Kategoriler

Dondum Fan

iç giyim gece pet taksi
Ma Seyret Tv canli mac izle bedava iddial bahis siteleri Rulet Canli Oyna