Güncel Bilgi Moda Sağlık Haber Yeri

Basketbol Terimleri Nelerdir

Herkesin  futboldan sonra tercih ettiği basketbol oyununda bilmediğimiz bazı terimlerle karşılaşmaktayız.Bu Basketbol terimler hakkında biraz araştırma yaparak sizden gelen sorulara  cevap aramaya başladık ve Basketbol terimlerini sizler için  paylaşıyoruz.

Asist (basketbol)
Asist, basketbolda sayı atma yolunda giden takım arkadaşına pas verme anlamında kullanılır. Bazen pas verenin asist yapıp yapmadığına karar vermek için değerlendirme yapılır. Bir pas, pası alan oyuncu topu sürdükten sonra basket atsa bile asist sayılabilir. Yine de, asist sözcüğünün gerçek anlamı bu gibi durumları kapsamamaktadır ve bu nedenle değişik dönemlerdeki asist istatistikleri karşılaştırılırken problem yaşanabilir.
basketbol-terim
Sadece sayıdan hemen önceki paslar asist olarak sayılır, bu nedenle sayı başına en fazla bir asist olabilir. Bir faulle ve dolayısıyla serbest atışlarla elde edilen sayılarla sonuçlanan pas, asist sayılmaz.
Basketbol potası
Basketbol potası, basketbolda top ile basket atılan çember dairedir. Basketbol potası çemberinin çapı 45 cm ve çemberin saha içine girintisi 1,20 metredir. Yerden yüksekliği 3,05 metre olup, NBA’de bu yükseklik 3,15 metredir. Tahtasına panya adı verilir.
Double-double
Double-double basketbolda bir oyuncunun 5 olumlu istatistik olarak kabul edilen sayı, rebound, asist, top çalma ve bloğun ikisinde çift haneli sayılara (10 ve üzeri) ulaşmasında kullanılan terimdir.
Basketbol Terimleri Nelerdir

Double-double performansına, özellikle sayı ve rebound sayıları kolaylıkla 10’un üzerine çıkabilen pivot ve power forward oyuncuların sıklıkla ulaşabilir. Bu sebepten triple-double’a oranla daha sık karşılaşılır.

2004/2005 sezonunda NBA’de sekiz oyuncunun sezon ortalam istatistikleri double-double’a ulaşmıştır. Steve Nash dışında tüm oyuncular sayı ve rebound’da bu başarıya ulaşırken, Steve Nash sayı ve asist ortalamalarında 10’u geçmiştir.

Dörtlü Final

Dörtlü Final (Final Four), basketbol başta olmak üzere bazı spor organizayonlarında şampiyon takımı belirlemek için kullanılan final maçları oynama statüsünün adıdır.

Genel olarak kullanılan yöntem sezon öncesinden bilinen bir şehir veya salonda yarı finale gelen son dört takımın tek maç üzerinden seri bir şekilde maçlarını tamamlamasıyla oynanır. Bu şekilde hem bu organizasyonun galibini belirlemek için oynanan bu maçların oynanacağı şehir için yarış olmaktadır, hem de kısa sürede üstüste turnuvanın en iyi takımları tarafından yapılan seri maçlar ile dikkat çekilmektedir.
Fadeaway
Fadeaway, oyuncunun geriye doğru çekilerek şut atma stilidir. Genelde basketbol sporunda kullanılır. Stilin Türkçede bir karşılığı bulunmamaktadır. NBA’de bu hareketi en iyi yapan oyuncular arasında 2.13’lük forvet Dirk Nowitzki ve 1.98’lik guard Kobe Bryant gösterilebilir. Bu atış güçlü kollar ve yüksek denge yeteneği istediğinden çok az oyuncu bu atış türünde başarılı olabilir.
Goaltending
Goaltending basketbolda kullanılan bir terimdir. Şut atılıp top düşüşe geçtikten sonra blok ya da herhangi bir müdahale geldiğinde sayı geçerlilik değeri kazanır. Türkçe karşılığı yoktur.
Hatalı top sürme
Hatalı top sürme (İngilizce: Double dribble) Bazen Hatalı yürüme kavrami ile karıştırılır. Hatalı top sürme yapıldığında top karşı takıma verilir. Basketbolda hatalı top sürmenin iki şekli vardır:

Topu tutup çift elle sektirmek.
Topu çift elle sektirmek.

Steps
Steps veya hatalı yürüme, basketbolda topu iki el ile sektirilmesine ya da topu sürüp sonra topu tutup hemen ardından topun tekrar sektirilmesine denir. Hatalı yürüme ya da steps bir oyun ihlalidir ve top bu durumda karşı takıma verilir.
Serbest oyuncu
Serbest oyuncu, profesyonel takım sporlarında sözleşmesi bitmiş, bir takıma ait olmayan sporcu. Bonservisi elinde olduğu için, herhangi bir takımla sözleşme imzalayabilir. 1995 yılında Bosman kuralları ile birlikte resmîleşmiştir.
Ribaund (basketbol)
Ribaund basketbolda bir topun basketbol potasına çarpıp havada döndükten sonra basket olmadan havada tutulmasına denir. İki tür ribaund vardır; birinci ribaund Savunma Ribaundu, ikincisi ise Hücum Ribaundudur. Savunma Ribaund’u bir kişinin kendi potasından ribaund almasıdır. Hücum Ribaund’u ise rakip takımın potasından ribaund almaktır. Basketbol maçlarında oyuncunun attığı sayı ve bloklarıyla beraber aldığı ribaundlarda istatistik olarak tutulmaktadır. NBA’de bir oyunda 40 ve üzerinde ribaund alan oyuncuların listesi tutulmaktadır.
Oyun kurucu
Oyun kurucu, defans oyuncuları ile forvet oyuncuları arasında yer alan, görevi her iki mevkiideki basketbolculara da yardım edip takımın basket atması için paslarla oyunu yönlendirmek olan ve genellikle iki elini de iyi kullanan basketbolculara verilen addır.
Kısa forvet
Kısa forvet veya Üç Numara, pota altı ve üç sayı çizgisi etrafında, uzun ve kısa oyunculara yardım eden, gerektiğinde şutör gard ve uzun forvetliğe de soyunabilen şut ve ribaunt kabiliyeti olan, iyi savunma yapan çok yönlü basketbol oyuncularına verilen addır.
Hava atışı
Hava atışı basketbol maçı başlarken topun havaya atılmasıdır.İki takımdan birer oyuncu topa yükselir topu alan oyuncunun takımı maça başlar.Ayrıca paylaşılamayan top kararı olduğunda oyunun tekrar başlatılması için kullanılan yöntemdir.
Triple-double
Triple-double basketbolda bir maçta 5 olumlu kategori olarak kabul edilen sayı, ribaund, asist, top çalma ve bloktan üçünde çift haneli sayılara ulaşılan bir performansa verilen isimdir. Türk Dil Kurumu tarafından bu terime verilen karşılık üçlü çiftedir.
Turnike
Turnike, basketbolda kullanılan bir atış türüdür.Potanın kenarında topu panyaya çarptırarak sayı bulmak demektir.Basketbolda en çok kullanılan atış tekniklerinden birisidir.Atış başarılı olursa 2 sayı kazanılır. Sağdan girerken sağ adım sol adım ve zıplama biçimindedir Soldan girerken sol adım sağ adım ve zıplama biçimindedir.

Uzun forvet
Uzun forvet, pota altında pivota yardım eden, gerekirse dışarı çıkıp şut da kullanabilen çok yönlü basketbol oyuncularına verilen addır.
Üç saniye kuralı
Üç saniye kuralı basketbolda bir kuraldır. Basketbolda boyalı bölge adı verilen dikdörtgen şeklindeki bölgede üç saniyeden fazla durulmamasını gerektiren kuraldır.

Altıncı adam
Altıncı adam, basketbolda takımda genellikle ilk beşte maça başlamayıp sonradan oyuna giren oyunculardır.Diğer yedek oyunculara göre daha fazla oynarken ilk beş oyuncularına göre daha az oynarlar.

Basketbol Terimleri Nelerdir Hakkında Yapılan Yorumlar

Forumdan Kategoriler

Dondum Fan

iç giyim gece Canlı Rulet Oyna
Ma Seyret Tv canli mac izle bedava iddial bahis siteleri Rulet Canli Oyna